Bilgilendirme WordPress SEO Teknikleri

XFdestek

Kurucu Üye
XFD Üyesi
Katılım
25 May 2014
Mesajlar
832

İtibar:

seo.png
Dünyada pek çok Web sitesi WordPress ile hazırlanıyor. Ücretsiz olması, kullanışlı içerik yönetim paneli, kodlama hakkında bilgisi olan olmayan her kullanıcının kolayca yönetebileceği bir Web sitesi oluşturmasına imkan vermekte. Bu yazımızda WordPress ile oluşturduğunuz Web sitenizi ya da blogunuzu pratik yöntemlerle nasıl SEO uyumlu hale getirebileceğinizi anlattık.

Güncel ve Özgün İçerik sitenizi ve bilgileri güncel tutar en iyi seo da budur:
İlk olarak, WordPress kullanıyor olun veya olmayın, her Web sitesinin SEO konusunda başarılı olmasını sağlayan ilk şey, kaliteli içeriktir. Daha önce pek çok kez incelediğimiz içerik konusunda birkaç özet bilgi verelim:

Üretilen içeriğin arama motorlarında görünür olmasını sağlayan birkaç kriterden bahsedebiliriz;

  • İçeriğin özgün olması: İçeriğinizin bir başka Web sayfasından bütünüyle ya da parça parça alıntılanmadan üretilmesi çok önemlidir. Arama motorları kopyalanmış içeriği tespit edebilir ve bu durum ceza almanıza sebep olabilir.
  • İçeriğin güncel olması: Tarihi geçmiş bir konuda içerik üretiyorsanız, bu içeriği güncelmiş gibi göstermeniz kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir, kullanıcılar güncel içeriğe sahip olmayan sayfanızı tercih etmemeye başlayacağı için, görünürlük kaybı yaşayabilirsiniz.
  • İçeriğin yeterli derinliğe sahip olması, eksiksiz bilgi vermesi: Yüzeysel ve kısa kalmış içerik kullanıcı için doyurucu olmayabilir. Kısa içerik doğal olarak kısa sürede tüketilecek hem de beklentileri karşılamayacak düzeyde yetersiz olduğu için rağbet görmeyecektir.
  • Arama motoru için değil, Kullanıcı için üretilmesi: Yayımlayacağınız içeriğin arama motorlarında daha fazla görünür olmasını sağlamak için yüksek yoğunlukta anahtar kelime kullanmak olumsuz etki yaratabilir. Özellikle Google, “doğal olmayacak şekilde sık kullanılan anahtar kelimelerin” zararlı olabileceği konusunda uyarıyor.
  • İçeriğin Zengin Medyayla desteklenmesi: Eğer mümkünse ve seçtiğiniz konuya uygunsa, içeriğinizi fotoğraf, grafik, video veya ses dosyalarıyla zenginleştirebilirsiniz. Hem kullanıcılarınız için eğlenceli hem de yazılı içeriğinizi destekleyen öğelerin büyük faydası dokunacaktır.
  • Dikkat çekici konu ve Konu Başlıkları: Seçtiğiniz konuda sadece doyurucu, güncel ve kaliteli bir içerik üretmeniz yeterli olmayabilir, bu içeriği dikkat çeken bir başlık ve açıklamayla sunmanız, kullanıcıların ilgisini toplamak için iyi bir yöntemdir.
  • Görünüm ve Fonsiyonların İçeriğe Etkisi: WordPress’te seçebileceğiniz birçok ücretli ve ücretsiz Tema ve Eklenti mevcuttur. Seçtiğiniz temanın site içerisinde gezinmeyi ve içeriğin okunmasını kolaylaştırması büyük etkiye sahiptir. Ayrıca yüklediğiniz eklentilerin ve fonksiyonların, içeriğin önüne geçmeyecek şekilde seçilmesi faydalıdır.
  • İçeriğin Önemli Noktalarının Ön Plana çıkarılması: İçeriğinizin önemli kısımlarını ön plana çıkarmayı deneyebilirsiniz. Özellikle vurguladığınız yerlerde altı çizili, kalın harfler ve belirgin renkler, daha az vurgulamak istediğiniz yerlerde italik harfler kullanabilirsiniz.
Temel olarak bahsedebileceğimiz bu kriterlerin ortak noktası, kullanıcı odaklı olmaları ve kullanıcı beklentilerini karşılayabilir olmalarıdır . Kullanıcıların “vakit kaybı” olarak değerlendireceği bir içeriğin kaliteli olmasından bahsedemeyiz, o içeriğin yer aldığı sayfa da Arama motorlarında görünürlüğe sahip olamaz.
 
Üst Alt